Практиката на Върховния административен съд по въпроса е, че едногодишният срок по смисъла на чл. 12, ал. 1 от ЗДСл се равнява на 365 календарни дни, при "удължаването" на годината с дните на законоустановен отпуск те трябва да бъдат също календарни - Решение № 10430 от 07.08.2018 г. по адм. д. № 10267 / 2017 на Върховния административен съд.
Ако обаче в болничният се включват и почивни дни по предписание на органите, то не би трябвало да се вземат предвид от органа, а само реално неотработените дни - т.е. без събота и неделя. Има значение също така на какво основание е издаден болничният лист - общо заболяване, бременност и/или процедура ин-витро
Сметката трябва да се направи конкретно ден за ден, като се продължи по календар 1-годишния срок по ЗДСл, като се вземе предвид и основанието за болничният лист. Има шанс и да имате възможност да ползвате определени права по Кодекса на труда, тъй като той се прилага субсидиарно към държавните служители, които са на изпълнителнска длъжност, според най-новата практика на Върховния административен съд - в случая ако това е приложимо, срокът за изпитване би бил не 1 година, а определените в КТ 6 месеца максимален срок.
В тази връзка, има шанс срокът да е изтекъл, но е добре да ни запознаете с точните дати, основанието за ползване на болничния и конкретната заповед, за да можем да дадем консултация. Груба сметка за целите на отговора на това запитване показва, че има шанс срокът да е изтекъл.